BELYSNING / Bordslampor / Bordslampfot 9693341
*
nr 969 3341
Bordslampfot
fd. Fotogenlampa, Majolika, höjd: 40 ca
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 juni 2015
kl 20:20:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/6 07:35:45
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor fotogenlampa majolika
-
1003 Bordslampa
Daum Nancy, Frankrike. Underfångsglas. Signerad. H..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
27 maj kl 19:22
-
8170 Bordslampa
Glasmosaik. Höjd: 53 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:58
-
8307 Bordslampa
Kosta, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Höjd: 62 cm
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:49
-
8305 Bordslampa
Porslin. Höjd: 49 cm, nutida
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:37
-
8176 Bordslampor
ett par, Kina, perukstockar. Höjd: 57 cm
Aktuellt bud: 7.000 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:28
*
Bordslampfot
nr 969 3341
Bordslampfot
fd. Fotogenlampa, Majolika, höjd: 40 ca
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 juni 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/6 07:35:45 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordslampa bordslampfot bordslampfötter bordslampor fotogenlampa majolika
-
1003 Bordslampa
Daum Nancy, Frankrike. Underfångsglas. Signerad. H..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
27 maj kl 19:22 -
8170 Bordslampa
Glasmosaik. Höjd: 53 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:58 -
8307 Bordslampa
Kosta, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Höjd: 62 cm
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:49
-
8305 Bordslampa
Porslin. Höjd: 49 cm, nutida
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:37 -
8176 Bordslampor
ett par, Kina, perukstockar. Höjd: 57 cm
Aktuellt bud: 7.000 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:28